W ostatnich tygodniach Amerykanie sugerowali, że można powstrzymać Putina. Uważają oni, że jedynym sposobem jest usunięcie Rosji ze SWIFT, czyli globalnego systemu bankowego. Stosując ten sposób możemy odciąć ten kraj od bankowych transakcji międzynarodowych. Właśnie ten sposób miałby powstrzymać Rosję od inwazji na Ukrainę
"Jeśli Rosja zostanie odłączona od SWIFT, to nie otrzymamy zagranicznej waluty. Ale kupujący, przede wszystkim kraje europejskie, nie otrzymają naszych towarów — ropy, gazu, metali i innych ważnych komponentów"
— powiedział we wtorek państwowej agencji TASS Nikołaj Żurawlew, wiceprzewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.
SWIFT, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej powstało w 1973 r. w celu zastąpienia teleksu i jest obecnie używane przez ponad 11 tys. instytucji finansowych. Jako jedyne jest akceptowane na całym świecie i ma kluczowe znaczenie dla globalnych finansów.
Jeśli Rosja zostanie usunięta ze SWIFT praktycznie uniemożliwimy wysyłanie pieniędzy do lub z tego kraju, co byłoby komplikującą sprawą dla nabywców ważnych komponentów z Rosji np. gaz i ropa
CNN powtarza za niektórymi komentatorami, że byłoby to ,,Opcją Atomową"
"Odcięcie doprowadziłoby do zakończenia wszystkich transakcji międzynarodowych, wywołałoby niestabilność waluty i spowodowałoby masowy odpływ kapitału"
— napisała Maria Shagina z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w analizie dla Carnegie Moscow Center.
W 2012 r. doszło do podobnej sytuacji. Kiedy Unia Europejska nałożyła sankcje na Iran za program nuklearny, SWIFT odłączył irańskie banki. Jak podaje Shagina Iran miał stracić wtedy prawie połowę dochodów z eksportu ropy i 30 proc. handlu zagranicznego.
Nie wiadomo, w jakim stopniu realne jest odłączenie Rosji od SWIFT. Według ekspertów na tym manewrze najwięcej straciłyby Stany Zjednoczone i Niemcy — to właśnie banki tych krajów najczęściej komunikują się z rosyjskimi bankami przez SWIFT.
"SWIFT to europejska firma, stowarzyszenie wielu uczestniczących krajów. Aby podjąć decyzję o odłączeniu, potrzebna jest zjednoczona decyzja wszystkich uczestniczących krajów. Decyzje Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zdecydowanie nie wystarczą"
— powiedział Nikołaj Żurawlew. I dodał, że nie jest pewien, czy inne kraje, które mogłyby na tym stracić, poprą taką decyzję.
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wtorek, że jego rząd omawia ze Stanami Zjednoczonymi możliwość wykluczenia Rosji ze SWIFT.
"Nie ma wątpliwości, że byłaby to bardzo potężna broń przeciwko Rosji. Obawiam się, że można ją zastosować tylko przy pomocy Stanów Zjednoczonych"
-Powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson
Rosja jest przygotowana na usunięcie jej ze SWIFT. Po sankcjach z 2014 r. ze względu na aneksję Krymu kraj stworzył własny system płatniczy SPFS, z którego korzysta teraz ok. 400 użytkowników. Innym wyjściem jest chiński system CIPS, a także kryptowaluty. Jednak żadna z tych alternatyw nie dorównuje SWIFT.
Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą, którą oskarża o próbę siłowego rozwiązania konfliktu na Donbasie. Na Białoruś przerzucane są rosyjskie wojska przed niezapowiedzianymi manewrami w pobliżu granicy z Ukrainą. Rosja prowadzi też manewry morskie — na morzach Bałtyckim, Barentsa i Czarnym.
WSZYSTKO OKEJ, ZASTANAWIA MNIE TYLKO JEDNO PYTANIE, CZY TEN KROK NIE ZBLIŻY JESZCZE BARDZIEJ ROSJI DO CHIN?
Comments